zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: מחנה קיץ סביבתי

תמונה קטנה מחנה קיץ סביבתי פורסם על ידי נטע דונחין
בתאריך 15/6/2004
בכתבה זו צפו 4614 גולשים

איך לתת לחניכינו הקיץ מעט ערך מוסף?

המחנה. ה-מחנה  קיץ. שיא העשייה החינוכית והחברתית בשבט. המדריכים יושבים לפני המחנה ומתכננים פעולות: פעולת שוקולד, מסטיקים, חינוך מיני לגדולים יותר ופעולות עם שבטים אחרים.
מדריכים רבים נוטים לברוח מהפעולות החשובות שקשורות למיקום המחנה, גיאוגרפיה ,חי וצומח ולהתעסק בקייטנה. כן, אני מרשה לעצמי לקרוא לחלק מהחוויה הזו קייטנה, כי להכין פונפונים בטבע ולהגיד שאנו מחנכים לשמירה על החי והצומח - קצת מגוחך....

אני הולכת להעלות פה רעיון, שיכול להיות שכבר מתבצע מזמן בשבטים מסוימים ואולי אני ממציאה את הגלגל מחדש, אבל לפחות מההיכרות שלי עם שבטים, זה לא קורה מספיק.

איך להפוך את מחנה הקיץ למעודד שמירה על החי והצומח ומקדם איכות סביבה?

כמובן שאין בעיה להעביר פעולות על מחזור ניר, או על החור באוזון אך אני מדברת על תפיסה כללית יותר, אורח חיים במחנה שידגים חשיבה סביבתית מהי, וככה זה יכול לעבוד:

אפשר להחליט שהקבוצה יוצאת למחנה עם דגש על איכות סביבה ולהעביר לחניכים פעולה בנושא שתתן עובדות מעשיות על - כמה זבל המחנה מייצר וכו'.

לפני המחנה:

  • את רשימות הציוד והדפים שאתם אמורים לתת לחניכים צלמו/ כתבו  בצידם השני של דפי טיוטה. יכול מאוד להיות שהמחסן בשבט שלכם עושה את זה במילא ואלו הדפים שיש לכם . אם לא - אפשר לנסות לארגן איסוף דפי טיוטה בשבט מחברי השכב"ג ולהפוך את המחסן לחסכוני ( ואם יש לכם בבית דפי טיוטה, הכינו את הדברים שלכם מהם). אם אתם במילא כותבים בדפי טיוטה בשבט, הסבו את תשומת לב החניכים לכך. נסו לשמור על חוק זה גם בזמן המחנה.
  • במחנה הקיץ שאני מכירה שותים בכוסות פלסטיק, שנמצאות ליד מכונות השתייה. ניתן לחבר ליד כל מתקן בקבוק מים (1.5 ליטר) ריק, כל מי שרוצה לשתות, ממלא את הבקבוק ושותה ממנו. אפשר לחסוך כך אלפי כוסות ביום ( וגם המון שקיות זבל, התעסקות מיותרת וכסף). אם אנו רוצים לגרום לחניכינו להפעיל חשיבה ולמרוד במוסכמות, ניתן לדבר  על כך עם החניכים ולגרום לכך שהם יילכו לדבר עם ראשי החלוץ על מנת לשכנע אותם לשנות את הרגלי הצריכה במחנה.


במחנה

  • אני יכולה להעיד על עצמי ומשפחתי שאנו שומרים שקיות ניילון מקניות בסופר וכו'. יש לנו בבית כמויות ניילון מטורפות. אם מביאים כמות נכבדה של שקיות כאלו מהבית, ניתן להשתמש בהם כשקיות זבל במחנה.
  • בניית פחי מחזור צופיים עם הקבוצה. מסנדינות וקצת יצירתיות אפשר לבנות עם הקבוצה שלושה פחים ולהציבם במרכז המחנה ( למשל נייר/ פלסטיק/ זבל אורגני). החניכים יכולים לעבור בין קבוצות אחרות ולפרסם את קיום הפחים. הם כמובן גם יצטרכו לדאוג לריקונם, רצוי לברר עם ההנהגה היכן ניתן לקבור זבל אורגני ולהשתמש בניירות ליצירה בפעולה אחרת.
  • כלי אוכל: לאחר שכנוע החניכים יבינו את הנזקים שבכלים חד פעמיים, אפשר לארגן גיוס כספים ע"י אסיפת פחיות ובקבוקי פיקדון ולקנות כלי פלסטיק עמידים. בחישוב מהיר. קבוצה של 15 חניכים שנמצאת חמישה ימים ביער ואינה משתמשת בכלים חד פעמיים חוסכת 170 צלחות ואותו מספר של סכינים ומזלגות . שזה בערך שלוש שקיות זבל גדולות. ככה ניתן לפתח אחריות אישית של שטיפת כלים וכן גאוות קבוצה.
  • בסיום המחנה ניתן להעניק לחניכים תעודה ( מנייר טיוטה כמובן..) אשר מעידה על השתתפותם במחנה קיץ סביבתי, או משהו בסגנון...

כמובן שהכי רצוי וטוב, אם צוות המרכזים או הרשג"דים ישמש דוגמא אישית ויבחר בחלק מהדרכים הללו וידגיש זאת לשכב"ג ולחניכים.


חומר עזר:

אתר עם הרבה רעיונות להפעלות בנושא זבל

http://sababa.sviva.gov.il/garbage/ours/ours2.asp

עובדות על אשפה

http://lib.cet.ac.il/Pages/item.asp?item=2184

מלא חומר בנושא אקולוגיה

http://lib.cet.ac.il/Pages/sub.asp?item=246

המשרד לאיכות הסביבה

http://www.sviva.gov.il

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. אנחנו עושים כבר את זה......
נכתב על ידי בלו נמולארו משבט עמית בתאריך 30/6/2010 בשעה 12:34