zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: ראיון עם יו"ר התנועה - גדעון טילמן

תמונה קטנה ראיון עם יו"ר התנועה - גדעון טילמן פורסם על ידי עילי אבני
בתאריך 13/6/2004
בכתבה זו צפו 5620 גולשים

גדעון גדל בתנועת הצופים, מכיתה ד' ועד כיתה יב', בשיכבת "לכיש" המיתולוגית של שבט צופי רמת גן - שמנה בשנות החמישים והשישים למעלה מ- 2000 חניכים (שיכבה אשר הוציאה מקירבה ראשי שבטים וראשי תנועה, יותר מכל שיכבה אחרת מאז ומעולם). את שנת הפעילות שלו בשביעית הקדיש לרישגו"ד גדוד ו', שם גם פגש לראשונה בחניכה שבעתיד, אחרי שיפגשו שוב במהלך השירות בצבא, תהיה אשתו ואם שלושת בנותיו... (ותודו שזו כבר סיבה טובה להיות ראשג"ד...). 
גדעון למד בבית ספר תיכון מקצועי 5.5 שנות לימודים ולא 4 שנים כמו רוב חברי השכבה שלו. לכן לא יכול היה להצטרף אליהם לגרעין הנח"ל שהקימו בשדה בוקר - צורת ההגשמה האולטימטיבית של תנועת הצופים בשנים ההן (באותה תקופה עוד לא היה מושג שנקרא "שנת שירות" ולא היו אפיקי הגשמה אחרים).
אחרי סיום הפעילות בשבט רמת גן, עשה גדעון הפסקה ארוכה של למעלה מ- 20 שנים בפעילות הצופית אותם הקדיש ללימודי הנדסה, לעבודה ולקמת מישפחה. אבל אחרי שהפך להיות אבא, וככל שבנותיו גדלו והלכו לצופים, הוא "התחבר" שוב לתנועה... בהתחלה הצטרף לפעילות בשבט "הדר" רעננה בתור הורה מלווה בטיולים. אחרי זמן מה "זכה לקידום" בהיררכיה הצופית בקרב ההורים והפך להיות "הורה מבשל" במחנות הקיץ. בשלב מסוים פנו אליו וביקשו ממנו להתנדב ולהיות ראש השבט. גדעון הסכים ללא היסוס ולא ידע שהוא נכנס לתקופה ארוכה של פעילות צופית אינטנסיבית - 10 שנים שימש בתפקיד. באותה תקופה שבט "הדר" התפתח בצורה מרשימה, משבט בינוני שבו פועלים כ- 400 חניכים, הפך לאחד מהגדולים בשבטי התנועה ובו כ- 1000 חניכים !
הפעילות ההתנדבותית של גדעון בתנועה לא נבלמה בתחומי העיר רעננה. שמעו וראו בהנהגת שרון כי בשבט "הדר" יש מישהו מתאים, וביקשו ממנו להתקדם שלב נוסף ולהיות ראש הנהגת שרון. גם הפעם גדעון הסכים ובמשך 3 שנים שימש כראש ההנהגה.
לפני קצת יותר משנה, כשהחליט צביקה יעקובוביץ' - היו"ר הקודם של התנועה, לפרוש מתפקידו, פנה לחברו משיכבת "לכיש" והציע לגדעון להתמודד על תפקיד יושב ראש התנועה. אחרי התלבטות -  גדעון שוב לא איכזב, התמודד וזכה, ומאפריל 2003 הוא משמש כיו"ר התנועה שלנו.
נפגשנו איתו כדי להבין קצת יותר מקרוב מי הוא ובמה בעצם הוא עוסק.

מהו בעצם התפקיד של יו"ר התנועה ?
כמו שכולנו מכירים מהשבטים שלנו, ניהול הפעילות בתנועה מורכב משני מידרגים אנכיים מקבילים: דרג מקצועי ולצידו הדרג המתנדב. ההיררכיה של הדרג המקצועי: מזכ"ל > מרכז הנהגה > מרכז שבט ותפקידים מקצועיים נוספים המקבילים לתפקידים אלו. במקביל לדרג המקצועי פועל גם דרג ציבורי מתנדב: יו"ר תנועה > ראש הנהגה > ראש שבט ובעלי תפקידים מתנדבים מקבילים נוספים (כמו גזברים, ועדי הורים, חברי ועדות בתנועה ועוד).
אנשי הדרג המתנדב בעצם מלווים את אנשי הדרג המקצועי ומפקחים עליו, כל אחד את מקבילו בהיררכיה, תוך שהם מייעצים ומנסים לתת מניסיונם להצלחת הדרג המקצועי. כלומר, התפקיד שלי הוא לעמוד בראש הדרג הציבורי המתנדב בתנועה ולעבוד בשיתוף פעולה ולסייע ככל שנדרש למזכ"ל התנועה.

בקיצור, כפי שבכל שבט יש ראש שבט מתנדב בעל ניסיון ו"אחריות של מבוגר", אשר נותן למרכזים עצה טובה, עוזר להם להחליט בהתלבטויות, מפקח על הפעילות שלהם, מפקח על הבטיחות, על המשאבים הכספיים של השבט, שנמצא בקשר עם הרשות המקומית ועם ההורים - כך יש לתנועה כולה יושב ראש תנועה העומד בראש ההנהלה הציבורית  שלה.

נוסף לכך, יש בתנועה גוף שנקרא "ההנהגה הארצית" ויו"ר התנועה הוא גם יו"ר ההנהגה הארצית. בהנהגה הזו יושבים מתנדבים הכוללים את כל ראשי ההנהגות, ראשי הועדות ואנשי ציבור נוספים בעלי ניסיון צופי שנבחרים לתפקיד. התפקיד של ההנהגה הארצית הוא להוות את "הוועד המנהל" של תנועת הצופים. אשר, בין השאר,  קובע את מדיניות התנועה, יוזם מפעלים ארציים, מאשר את תקציב התנועה ואת סידרי העדיפויות הכלכליים שלה, מאשר את ממלאי התפקידים הציבוריים המרכזיים בתנועה ואת מינוי המזכ"ל (יו"ר התנועה מגיש לאישור ההנהגה הארצית את המועמד המיועד למזכ"ל), ומייצג את הצופים כלפי גופים שונים במדינה ועוד.

הפעילות שלך בתנועה משתרעת על פני עשרות שנים. מה קיבלת מהפעילות הזו, למה כדאי להיות חבר בתנועה ?
היום אני משלים 17 שנות התנדבות בתנועה שבהן אני מקדיש זמן ומשאבים אחרים בצרוף כל היכולות והניסיון שצברתי בחיים. ההזדמנות לתרום לחברה בכלל ולתנועה הנהדרת הזו בפרט , היא המתנה הגדולה ביותר שק

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה