zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: שינוי פני התנועה ! עכשיו !

תמונה קטנה שינוי פני התנועה ! עכשיו ! פורסם על ידי איל ברזן
בתאריך 31/5/2004
בכתבה זו צפו 3310 גולשים

האירועים שפקדו את התנועה - מותם של אריאל בלומנפלד, אורי שבתאי ופעילי תנועה נוספים, הובילו אותי למסקנה אחת. על חברי השכבות הבוגרות באשר הם - מדריכים, פעילים, מרכזים צעירים ובעלי תפקידים נוספים, ליטול לידיהם את ניהול האחריות מחדש, באופן שבו תנועת הצופים תחזור להיות התנועה האמינה שאליה כל הורה ירצה לשלוח את ילדיו לחינוך לערכי אמיתי ואזרחות טובה.
בתור שביעיסט ושכב"גיסט, אני מאמין כי אכן יש לנו את הכוח לבצע את השינוי. אסור לנו לחכות לועדות החקירה של הממשלה שיגידו לנו מה לעשות או לעיתונות שתשיג את הסקופ הבא שלה על חניך תנועה נוסף שנפגע בפעילות צופית.


על השינוי להתחיל בתוכנו. כל אחד יתחיל לשים לב לעצמו באופן אישי, יחשוב בתוך עצמו אם הוא באמת מסוגל לקחת אחריות על משהו לפני שהוא נבחר או מציע את עצמו. בתוך השכבות עצמן הכרחי להתחיל במערך ההדרכה לכל שכבה בשכב"ג אשר יעסוק בלקיחת אחריות, וכאן יכולים לתרום מדריכי השכבות הבוגרות. אך הדרך של העברת הפעולות תוכל למצות את עצמה רק בשנה הבאה. על השינוי להתרחש עוד השנה, כבר עכשיו, לקראת המחנ"ק והקורסים התנועתיים - הנהגתיים (לרשג"דים, חמשושים וכדומה) שיהיו בקיץ.


כל השבטים יעברו תהליכים מדוקדקים של וידוא כל פרט ופרט על המפעלים, ולא רק בתיאום עם הגורמים החיצוניים אלא גם בהפעלת הגורמים בשכב"ג עצמו - המרכזים, המדריכים, הפעילים ובעצם כולם. גם לגיבויים יש לדאוג - למקרה בו מישהו קיבל אחריות אבל הכזיב, ומישהו תמיד יוכל להחליף אותו.


המחנ"קים קרובים מאוד, והם ההזדמנות הראשונה בה נוכל לבחון את הדרך החדשה בה נוביל את התנועה קדימה. על מערכי הבטיחות להיות פרטניים ככל שאפשר, כאשר כל בעלי האחריות מדווחים על כל פעולה שהם עתידים לבצע עם הגוף עליו קיבלו אחריות. מי שאינו מסוגל - שיחשוב לעצמו איך הוא יוכל כן לתרום מעצמו וינסה לא לקחת אחריות על מה שאינו יכול. לא יהיה זה המפעל היחידי בו נצטרך להפגין אחריות אך זו בהחלט התחלה משמעותית לתנופה האדירה שהשינוי ייתן לתנועת הצופים. כל המפעלים יוכנו בתהליך דומה לזה של מחנה הקיץ. לא יישאר שום מקום לשאלות בנוגע לאחריות.
גם את ההורים יש לשתף בתהליך. יש שבטים בהם לעיתים רחוקות נערכות אסיפות הורים, וגם לאלו לא מגיעים הורים רבים. חשוב שהם יהיו מעורבים בתהליך וחשוב לדאוג שכולם ידעו תמיד מה החניכים שלהם עושים. הורים שאינם מודעים עלולים לסרב לשלוח את ילדיהם לפעילויות בתנועה ולמפעלים הנערכים מחוץ למסגרת הפעילות הרגילה.


מה יש לנו עד עכשיו? התהליך עדיין בבניה, בחיתוליו, אם תרצו לומר, ואנו זקוקים לכל גורם אשר יכול לסייע בהפצת הרעיון וביישומו יתקבל בברכה. אנו עוסקים כעת בתהליך להביא לידי כך שעד סוף שנת הלימודים יעברו חניכי התנועה פעולה בנושא האחריות הביטחונית והחברתית, וכן בתהליך לגרום לקבלת אופי רשמי לתהליך, כאשר המטרה היא להיות מוכנים מבחינת האחריות כבר למחנ"ק. אם המרכזים יראו את הרצון שיש לנו לתרום לשינוי הזה, הסיכוי שהם יאמרו לאו לתהליך יהיה אפסי, והם עצמם יסייעו לנו בתהליך. אנחנו יכולים לשנות, ואנחנו רק צריכים לרצות בכך.


אך הסיפור לא יסתיים במחנ"ק. כפי שכבר ציינתי, יהיה זה אות הפתיחה של שינוי כולל בפני התנועה. במהלך הקיץ נשקוד על תכנון התהליך במטרה שעם פתיחת השנה הבאה יבואו לידי יישום העקרונות עליהם נסכים ויהיה על כל שכב"גיסט באשר הוא לכבדם ולקיימם.


אני משוכנע שאם נגיע להצלחה במחנ"קים, הדרך לשינוי בשנה הבאה תהיה פתוחה טוב יותר, והשנה הבאה עצמה תהיה ביטוי לערך העצום של השכבות הבוגרות ושל התנועה בכלל. תנועת הצופים תשוב להיות תנועה אמינה ומכובדת כפי שהייתה בעבר. אני מקווה שלא נצטרך לראות עוד את המראות של חניכי תנועה שנהרגו או נפגעו בעת פעילות צופית. השינוי אותו אני יוזם מטרתו היא להביא לרמה הגבוהה ביותר של אחריות ומודעות אישית וסביבתית (לחניכים ולמפעלים הצופיים).

האחריות היא שלנו. נשמור עליה, ונשמור גם על עצמנו!
 
איל ברזן
שביעיסט, שבט "משואות", הנהגת מרכז

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה