zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: התנועה הכי טכנולוגית ומתקדמת במדינה

תמונה קטנה התנועה הכי טכנולוגית ומתקדמת במדינה פורסם על ידי אבי גינדי
בתאריך 11/7/2004
בכתבה זו צפו 3646 גולשים

לפני כ- 3 שנים החלה תנועת הצופים, בראשותה של ועדת מחשוב, בפיתוח תוכנת מחשב שתסייע לראש השבט ו/או מרכז השבט בניהול השבט הן מבחינה רישומית והן מבחינה כספית.
לפני כשנה, בעזרת בית התוכנה "לוג-און", הסתיים שלב הפיתוח הראשוני וכ- 12 שבטים התנדבו לקחת חלק בפיילוט להרצת המערכת ובדיקת היישום. חלק מהשבטים השתמשו יותר, חלק פחות, אך בעזרתם הצליחה התנועה ועדיין מצליחה לאתר תקלות, להוסיף ממשקים נחוצים, לייצב את המערכת ולהתאים את המערכת לצורכי השבטים.
המערכת הינה מערכת  אינטרנטית (WEB) המחייבת חיבור לאינטרנט, ללא דרישות חומרה או תוכנה מיוחדות מעבר למחשב פשוט עם חיבור לאינטרנט (מומלץ אינטרנט מהיר) ומדפסת. חלק מהשבטים שמשתמשים במערכת עובדים בבית (ראשי שבטים/ גזברים/ מרכזים/ רשג"דים), חלקם במחשבים בשבטים ואף הועלו רעיונות ששבטים ללא יכולת כלכלית יעבדו ממחשבים במשרדי ההנהגות.
 המערכת מאובטחת ע"י אמצעי אבטחה מהמתקדמים בשוק, ומאוחסנת בחוות שרתים של חברת נטוויז'ן על שרת שנרכש ע"י תנועת הצופים ומבצעת גיבוי נתונים בסוף כל יום. למרות שהמערכת מותקנת על שרת מרכזי שמשרת את כל השבטים, נשמרת האוטונומיה של כל שבט ושבט, ונתוני כל שבט מנוהלים בנפרד באופן שאינו תלוי, ואף אינו נגיש לשאר השבטים.
כיום נמצאת המערכת בשלב של תיקונים ושינויים ולטענת שבטי הפיילוט המערכת עונה על הצרכים הבסיסיים של השבט, מצליחה להוריד את מס' החניכים שנמצאים בפעילות ללא תשלום, מצליחה להוריד את אחוז הכסף ה"אובד" בין שלב גבייתו מהחניך ועד הפקדתו בבנק וברוב השבטים אף גרמה לעלייה ניכרת בגביית כספים מחניכים (שבטי הפיילוט מעידים על עליה של כ- 20%- 15% בגבייה ללא שינוי במספר החניכים). כמו כן חלק מהעבודה במערכת מבוצעת ע"י חברי השכבה הבוגרת, דבר החוסך משאבים וזמן יקר.

לקרת שנת הפעילות הבאה, ברצוננו לפתוח את המערכת באופן הדרגתי למספר רב של שבטים ככל שיתאפשר. כניסת השבטים למערכת תתבצע באופן מבוקר, לאחר הדרכה וייקח מספר חודשים עד שכל שבטי התנועה יחלו להשתמש במערכת.


לקראת שנת הפעילות הבאה המערכת תעבור שינוי וישולבו בה מס' ממשקים חדשים:
1. שילוב מחולל דוחות, שבעזרתו כל שבט יוכל  להפיק כל דו"ח אפשרי שמשקף את נתוני בסיס הנתונים. כמו כן בעזרת מחולל הדוחות יוכל כל מרכז הנהגה להפיק דוחות על ההנהגה שלו בלבד  שיכללו חלוקה לשבטים(רישום חניכים למפעל עפ"י שכבות גיל, חובות לספקים ועוד)
2. שילוב מערכת סליקה לתשלום באמצעות כרטיסי אשראי דרך מערכת מחשבט.
3. מודול תכנון תקציבי, לבניית תקציב לכל מפעל ומעקב של צפי התקציב מול ביצועו בפועל.
4. מודול הורים – תשלום למפעלים ע"י ההורים עצמם דרך האינטרנט באמצעות כרטיסי אשראי ( מודול שיכנס רק בעוד כשנה).

אז מה עושים בכדי להתחיל לעבוד במחשבט?
תהליך ההטמעה הינו תהליך חשוב מאוד, על מנת שלא יווצרו טעויות בעבודה בשבטים, וכולל מס' שלבים:
1. מינוי אדם בוגר למשתמש-על שבטי (עדיף דרג מתנדב אך ניתן גם מרכזי שבטים).
2. מילוי קובץ חניכים באקסל לאתחול המערכת. הנושא הנ"ל אינו חובה אך מומלץ מאוד מאוד לשבטים מעל  100 חניכים ואף לקטנים יותר מכיוון והכנסת הנתונים ישירות למערכת לוקחת הרבה יותר זמן.
3. לאחר מחנות הקיץ יתקיימו מספר ימי הדרכה (5- 4 שעות). מועדיהם ומיקומם יפורסמו באמצעות דוא"ל ובהנהגות וכל שבט רשאי להגיע להדרכות אלו לאחר תיאום (לצערנו רק 2 נציגים מכל שבט).

כמה זה עולה לכל שבט?
לשמחתי הרבה השימוש במערכת אינו כרוך בתשלום וכל מה שהשבט צריך הינו מחשב (הכולל אינטרנט)+מדפסת לעבודה.

לסיכום:
שבטים המעוניינים בכניסה למערכת ובקבלת קובץ האקסל לאתחול, יפנו באמצעות ראש השבט/ גזבר/ מרכז לח"מ באמצעות דוא"ל לכתובת gindi@zofim.org.il ויציינו את שמם, תפקידם, שבט, מס' טלפון וכתובת דוא"ל. כמו כן ניתן ליצור קשר טלפוני במשרד 6303665/6-03.
חברי שכב"ג מוזמנים לבדוק מול ראשי השבטים ו/או מרכזי השבטים אם יצרו כבר קשר ונשמח אם יקדמו את הנושא בשבט.

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה